Montaż wykładziny dywanowej


Montaż wykładziny dywanowej możemy wykonać na różne sposoby. Rozwinięcie belki wykładziny i przycięcie jej do ścian też już można nazwać montażem. Podłożenie pod wykładzinę jednej taśmy dwustronnej na trzydziestometrowy pokój też niektórzy nazywają ułożeniem wykładziny, chociaż jak to się będzie wszystko zachowywało, nawet moje długoletnie doświadczenie nie jest w stanie przewidzieć. Montaż wykładziny to nie tylko rozłożenie i przycięcie wykładziny, ale cały proces, który ma na celu zainstalowanie wykładziny w taki sposób, aby służyła przez wiele lat.

Montaż wykładziny sizalowej

Montaż wykładziny sizalowej

Montaż wykładziny sizalowej z listwami

Montaż wykładziny sizalowej z listwami

Przystępując do montażu oceniamy na jakiej posadzce będziemy ją kładli. Na podłogę ze szlichty cementowej po zeszlifowaniu i zagruntowaniu oraz ewentualnym uzupełnieniu ubytków, nakładamy klej i przyklejamy wykładzinę na całej powierzchni. Klejenie wykładzin dywanowych jest najpowszechniej stosowanym sposobem montażu. Instalator wykładzin dobiera odpowiednie kleje do montażu. W przypadku mieszkań można zastosować kleje zmywalne, które bardzo dobrze trzymają wykładzinę i łatwiejszy jest późniejszy demontaż. Nie dewastuje się posadzki. Natomiast zwykłe kleje, które mają dużą wytrzymałość należy zastosować w obiektach użyteczności publicznej takich jak biura, hotele czy pensjonaty.

Montaż wykładzin dywanowych na klej

Montaż wykładzin dywanowych na klej

Montaż wykładziny dywanowej na klej w korytarzu

Montaż wykładziny dywanowej na klej w korytarzu

Montaż wykładzin dywanowych – podwójne klejenie.

Inną metodą montażu wykładziny jest tzw. podwójne klejenie. Polega ono na przyklejeniu podkładu do podłoża, a następnie do niego przykleja się wykładzinę. Forma takiej instalacji wybierana jest przez klienta tylko raz. Problemy zaczynają się w momencie wymiany wykładziny. Zrywamy wykładzinę, a następnie po kawałeczku zrywamy podkład, który się niestety rozwarstwia. W trakcie prac pomścimy w duchu poprzedniego montażystę, który wykonał tę pracę. Jeśli wybierzecie Państwo tę metodę, przynajmniej zastosujcie kleje zmywalne i pokłady z filcu. A najlepiej rozważcie zamontowanie wykładziny na naciągu. Gdyż podwójne klejenie to tylko marna imitacja efektów osiąganych przy napinaniu wykładziny. Oczywiście wykonamy dla Państwa każdy montaż na jaki się zdecydujecie.

Montaż wykładziny dywanowej - podwójne klejenie

Montaż wykładziny dywanowej – podwójne klejenie

Montaż płytki dywanowej

Montaż płytki dywanowej to kolejna metoda z jaką mogą się Państwo spotkać. Płytki dywanowe wymagają bardzo równego podłoża, na które po przygotowaniu nanosi się specjalny płyn antypoślizgowy. Czeka się aż wyschnie i po wcześniejszym rozplanowaniu układa się płytki. Jest to metoda jedna z najprostszych w opisie, ale tylko w opisie. Ułożenie płytek tak, żeby można je było przekładać, albo podmieniać w trakcie użytkowania, wymieniając uszkodzone płytki, bez zbędnych odpadów jest dużą umiejętnością. Na zdjęciach poniżej widoczne są biura, w których wykorzystano część starej płytki ( beżowa), którą po upraniu połączono we wzory z nową ( bordowa i granatowa).

Montaż starej płytki dywanowej w połączeniu z nową

Montaż starej płytki dywanowej w połączeniu z nową

Wykorzystana stara uprana płytka dywanowa w połączeniu z nową

Wykorzystana stara uprana płytka dywanowa w połączeniu z nową