Montaż wykładzin


Przeglądając strony internetowe zdałem sobie sprawę, że nie ma wiele informacji o układaniu wykładziny. Przed przystąpieniem do prac warto wiedzieć jakie są technologie montażu wykładzin podłogowych. Postaram się przybliżyć najpopularniejsze metody instalacji wykładzin podłogowych.

 

Montaż wykładzin dywanowych:

  • Montaż wykładzin na taśmie dwustronnej – stosowana jest w małych pomieszczeniach takich jak sypialnie. Ułożenie wykładziny tym sposobem jest mało trwałe, a gdy zerwiemy wykładzinę pozostaje stara taśma dwustronna, która jest bardzo trudna do usunięcia.

 

  • Układanie wykładziny podłogowej na klej –  wykładzina na trwałe przyklejona jest do podłoża. Metoda ta stosowana jest w korytarzach, w biurach, hotelach i w większości budynków użyteczności publicznej. Przy wymianie wykładziny przeważnie trzeba naprawiać podłoże. Jest to najpopularniejsza technika mocowania.

 

  • Montaż wykładziny na kleju zmywalnym – jest to sposób bardzo podobny do montażu na zwykłe kleje. Jednak przy zerwaniu starej okładziny nie niszczy się podłoża. Można stosować tą metodę na parkiecie, kamieniu z wyłączeniem naturalnego marmuru.

 

  • Montaż wykładziny na podwójne klejenie –  przykleja się podkład do podłogi, a do podkładu przykleja się wykładzinę . Metoda ta zapewnia dużą tłumienność. Co do miękkości to z czasem kleje twardnieją i usztywniają podkład. Bardzo trudna jest wymiana. Podkłady zrywa się wraz z wykładziną. Trzeba naprawiać podłoże.

 

  • Montaż wykładzin napinanych zwany naciągiem lub amerykańskim systemem montażu. Metoda ta dokładnie opisana jest w napinanie wykładziny. Zaletą takiej metody jest komfort użytkowania, miękkość, łatwy demontaż zużytej wykładziny i brak klejenia Na świecie ta metoda uważana jest za najbardziej ekologiczny sposób montażu.

 

  • Montaż wykładziny dywanowej w płytkach –  sposób układania polega na stosowaniu płynu antypoślizgowego zamiast kleju. Przy stosowaniu tej metody warto zwrócić uwagę na spody płytek  wykładziny. Najlepsze spody to wykonane ze sztucznego filcu. W przeciwieństwie do płytek na spodach bitumicznych nie wydzielają niemiłego zapachu, posiadają dużą tłumienność są ekologiczne i przyjazne środowisku. Poprawiają ponadto jakość powietrza wewnątrz pomieszczeń.

 

 

Montaż wykładzin PCV:

  • Montaż wykładziny PCV w rolce –metoda ta wymaga odpowiedniego podłoża wykonanego  z masy samopoziomującej, muszą być spełnione odpowiednie parametry wilgotności i wytrzymałości posadzki. Wykładzina jest przyklejona na stałe do podłoża, a łączenia wykładziny zespawane są hermetycznie. Wykończenie wykonuje się przez wywinięcie cokołów na ścianę. Inną metodą jest zastosowanie listew cokołowych.

 

  • Montaż wykładziny PCV w płytkach- Wykładzina w płytkach stosowana jest  na podłogach podniesionych zwanych technicznymi. Z racji na zastosowanie na podłogach technicznych nie stosuje się spawania.

 

  • Układanie płytek podłogowych LVT – Sposób układania paneli jest bardzo podobny do montażu wykładzin PCV należy zwrócić uwagę na podłoże i dobrze rozplanować płytki. Paneli LVT nie łączy się termicznie tylko kładzie na styk.

 

Na rynku jest wielu producentów wykładzin LVT. Jednym z nich jest firma AMTICO, która do swoich paneli opracowała także podkłady, które montuje się do podłoża, a następnie układa się płytki. Przy wykładzinach LVT każdy z producentów zaleca swój sposób montażu.

Wykonując montaż wykładzin PCV specjalistycznych należy zapoznać się z ich przeznaczeniem ponieważ wykładziny sportowe, wykładziny prądo-przewodzące i wykładziny akustyczne wymagają innego montażu.

Mam nadzieję, że powyższy tekst przybliżył Państwu sposoby układania wykładzin podłogowych.

Serdecznie zapraszam do skorzystania z naszych usług.